17.09.2024 05:10
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

На сайті «Тернопіль житлово-комунальний» запрацював еко-калькулятор

eko1Послуги енергосервісу вже давно відомі в країнах Європейському Союзу, але Верховна Рада лише 09.04.2015р. прийняла Закон України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації», а Кабінетом Міністрів України 21.10.2015р. було схвалено Примірний енергосервісний договір. Враховуючи енергетичну залежність нашої держави, прийняття даних нормативно-правових актів без сумнівів відкриває шлях до найбільшого ринку в Україні.

Варто також нагадати, що фахівцями Світового банку в рамках проекту «Україна – трансформаційне підвищення енергетичної ефективності у містах» для міста Тернополя та інших учасників (Київ та Кам’янець – Подільський) головним пріоритетом було визначено виконання робіт щодо глибокої термомодернізації громадських будівель. Спеціалісти рекомендують починати з найбільш енергозатратних бюджетних установ і для реалізації даного завдання першочергово розглядається ДП «Тернопільська енергосервісна компанія» КП ТМ «Тернопільміськтеплокомуненерго» ТМР та представники приватного бізнесу. До слова, у листопаді очікуємо знову групу консультантів з метою складання бізнес-плану для «Тернопіль ЕСКО».

З метою належної підготовки до даних процесів, працівники сектору з питань енергозабезпечення управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології звернулись до ПП «Укрспецінформ» з проханням розробити універсальний калькулятор для визначення фактичного енергоспоживання у будівлях та спорудах, а вже на підставі отриманих даних можна буде сформувати рейтинг типових установ. Зазначимо також, що даний ресурс можуть використовувати фактично всі суб’єкти господарювання: директора навчальних закладів, завідуючі дитячими садочками, головні лікарі, голови ОСББ та ОСН-БК, керівники ЖЕКів, власники квартир та приміщень, тощо.eko

Завідувач сектору енергозбереження управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР Павло Савчеко каже:

– Треба розуміти, що будівлі самі по собі не споживають енергоносії, адже на це впливає переважно людський фактор. Звісно, ми можемо визначити «найгірші» об’єкти, але претензії будуть і до «найкращих», адже через традиційну економію коштів про комфортні умови часто забувають і це негативно вливає на кінцевих споживачів, а тому «енергоефективність» має мати пріоритет над «енергозбереженням».

Фахівець пояснює, що  в українських муніципалітетах найбільше бюджетних коштів за енергоносії традиційно витрачається у закладах освіти та науки. Як показує практика, розподіл коштів у загальноосвітніх школах виглядає наступним чином: 90% – теплопостачання, 6% – електроенергія, 4% – водопостачання. У м. Тернополі практично всі школи за рік споживають менше 160 кВт год/ кв. м., а от всі садочки у цьому сегменті знаходяться над цією позначкою і це означає, що саме у дошкільних навчальних закладах є найбільший ресурс для енергосервісних послуг. Учні та дошкільнята перебувають в межах навчальних закладів близько 20% (864 год.) від тривалості усього опалювального періоду (180 днів або 4320 год.) і саме тому ще у 2011-2012рр. у всіх закладах освіти та науки м. Тернополя було встановлено індивідуальні теплові пункти погодного регулювання, що дозволило лише за «теплу» зиму 2014р. отримати економію у розмірі 8,0 млн. грн.

– Для визначення енергозатрат є декілька методик. Для прикладу, можна отриману теплову енергію переводити у кВт год. і додавати її до «чистої» електроенергії. Такий підрахунок доцільний, якщо приготування їжі і підігрів гарячої води відбувається із застосуванням електроприладів, але у нас є дошкільні заклади, які використовують ще і природний газ та мають централізоване гаряче водопостачання і щоб їх справедливо порівняти ми мусимо брати у розрахунок і ці комунальні послуги. Щодо холодної води, то тут також цікава ситуація: «найкращий» садочок за 2014р. рік використав на одного споживача 2277 л. або 333 л. на  1 кв. м., а «найгірший» відповідно 14179 л. та 1718 л. Різниця вражаюча і ми маємо підстави вважати, що надмірне споживання холодної води супроводжується також використанням інших енергоресурсів – це власне людський фактор, який необхідно мінімізувати, – розповідає Павло Савечко. – Саме через вищевикладені аргументи, ми прийняли рішення здійснювати порівняння на базі всіх комунальних послуг. Сподіваємося, що дана методика буде мати позитивний результат і вона може мати мультиплікаційний характер. Згодом можна буде розглянути питання щодо класифікації типових будівель по їх енергоспоживанню та виконати візуалізацію отриманих результатів.

Для якісного діагностування енергоспоживання будівлі необхідно проводити її енергоаудит, а тому запропонований калькулятор – безкоштовний  інструмент, який має стимулювати до впровадження енергоефективних та енергоошадливих заходів. Побажання, зауваження та пропозиції можна залишити на сторінці управління в соцмережі або у «Електронній приймальні» на нашому сайті.

ЕКО-КАЛЬКУЛЯТОР

Довідково

Основні особливості калькулятора фактичного енергоспоживання:

– інтуїтивно-зрозумілий інтерфейс для пересічного користувача;

– автоматичне переведення всіх отриманих комунальних послуг до єдиної системи вимірювання (кВт год.) за будь-який період;

– отримання фактичного споживання енергоносіїв та витрату коштів у розрізі одного споживача, квадратного та кубічного метра опалювальної площі;

– можливість роботи лише із обраними параметрами;

–  подальша візуалізація отриманих результатів, тощо.

Формули, які використовуються у калькуляторі:

Теплова енергія. 1 кВт год = 0,000860 Гкал, а 1 Гкал = 1162,8 кВт год., тобто треба використовувати множник 1162,8 (приклад: 100 Гкал х 1162,8 = 116280 кВт год). Якщо у споживача лічильник у Гдж чи МВт год, то додатково радимо користуватись конвертером одиниць енергії та роботи http://www.convert-me.com/ru/convert/energy/, а якщо тепловий лічильник взагалі відсутній, то тоді варто врахувати, що місячна норма витрат теплової енергії для опалення 1 кв. м. становить  0,01-0,03 Гкал.

Газ. Теплотворна здатність 1 кубічного метра газу становить 8000 ккал (0,008 Гкал), а для переведення в кВт год необхідно добуток поділити на 859,8 – коефіцієнт переведення ккал в кВт год (приклад: 100 м3 газу х 8000 ккал/ 859,8 = 930,45 кВт год.);

Електроенергія. Оскільки електроенергія обліковується в кВт год, то даний параметр  залишається без змін;

Гаряча вода. Для підігріву кубічного метра води з температури +5С0 до +55 С0 необхідно із врахуванням тепловтрат затратити 0,059 Гкал, які слід перемножити на 1162,8 = 68,61 (приклад: 100 м3 гарячої води х 68,61 = 6861 кВт год.) При цьому, витрати на холодне водопостачання та водовідведення не враховуємо;

Холодна вода. У собівартості водопостачання та водовідведення споживання електроенергії займає найбільше витрат і її кількість залежить від багатьох чинників: кількість опадів (дощ, сніг), хімічний склад води, тощо. В середньому по Тернополю для водопостачання 1 кубічного метра води використовується 0,66 кВт год, а для водовідведення 0,84 кВт год, тобто в сумі рівно 1,5 кВт год.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР