03.12.2024 19:16
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

У Тернополі «бум» на утеплення фасадів

utepl-5Економія природних ресурсів і, в першу чергу, невідтворюваних енергоносіїв (газ, нафта вугілля) на сьогоднішній день вкрай актуальна і в Україні, і в Європі. У зв’язку із складною економічною ситуацією та здорожчанням газу, тернополяни поспішають утеплити своє житло. Вибирають для цього спосіб, який, на їхню думку, є найбільш економічним та результативним: утеплення фасадів будинків за допомогою пінопласту. З питаннями щодо дозволів для здійснення термоізоляції тернополяни звертаються до управління житлово-комунального управління, благоустрою та екології ТМР. Та, зазначимо, що спеціальних дозволів для здійснення даного виду робіт не потрібно. Тривогу у фахівців управління викликає те, що через утеплення фасадів будинків у Тернополі, почастішали і скарги від сусідів «утеплених» тернополян, у яких стіни починають сиріти та вкриватися грибком.

Як пояснює Павло Савечко, завідувач сектору з питань енергозбереження управління житлово-комунального управління, благоустрою та екології ТМР, дана ситуація вказує на двозначність відношення тернополян до тенденції, яку можна в сучасних умовах назвати швидше панічною, аніж раціональною.

–           Відповідальність за те, що тернополяни самовільно утеплюють фасади пінопластом, не визначена та не передбачена. Відповідно, коли у квартирі тернополян після утеплення фасаду підвищується рівень вологи, то скаржитися немає на кого, і немає кому, окрім суду. Часто до нас звертаються сусіди тих, хто утепляв фасади і нарікають, що у них мокрі стіни та грибок, що є цілком зрозумілим, адже температура повітря у житлі сусідів, що «утеплилися» – на декілька градусів вища, аніж у інших квартирах. Перепад температури і спричиняє вологість у помешканнях сусідів. Також через недобросовісно виконані роботи представниками фірми, скаржаться на цвіль, плісняву, грибок на стіні або стелі і тернополяни, що скористалися їхніми послугами. Все це – результат утворення конденсату водяного пару на поверхні стін в найхолодніших місцях, який ще називають «точкою роси» і який зумовлений наявністю надмірної вологості. Як показує практика на появу таких недоліків впливає також відсутність дверей на кухні та належної витяжки. Найчастіше схожі проблеми виникають на перших поверхах, з північної сторони будівлі або внаслідок розгерметизації міжпанельних швів.

Павло Савечко також зауважує, що утеплення фасадів будинків за допомогою пінопласту таки дає помітний ефект (при умові використання пінопласту завтовшки не менше 10 см), дозволяючи утримати тепло в оселі, але він буде тривалим і нікому не зашкодить лише за умови, якщо таким способом утепляють цілий будинок.

–           Особисто впевнений, що вищевказаний захід реально дозволяє забезпечити ефективне енергозбереження та економію мешканцям коштів, створюються додаткові робочі місця та реалізовується продукція вітчизняних товаровиробників, але разом з тим виникає ряд проблем. Зокрема, змінюється зовнішній вигляд фасаду житлової будівлі, відтак порушується авторське право її архітектора, яке діє ще 70 років після смерті автора. Треба також взяти до уваги той факт, що у центрі Тернополя знаходиться 200 пам’яток архітектури, близько 170 із яких – житлові будинки, то це ще й буде порушення закону «Про охорону і використання пам’яток історії та культури». В країнах Євросоюзу такі дії реально знижують ринкову вартість приміщень зокрема та будинку в цілому. Оскільки роботи проводяться господарським способом без проектно-кошторисної документації, виконавців не можливо притягнути до відповідальності за недоброякісне виконання робіт та неякісні матеріали.

Виходячи із роз’яснення «Мінрегіонбуду» на запит нашого управління, утеплення будинку повністю не лише раціональне з огляду на вимоги споживача послуги, але й передбачене вимогами пункту 8.14  ДБН В. 3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт», де зазначено, що при проектуванні реконструкції житлових будинків допускається зміна їх фасадів, яка повинна носити системний характер, єдиний для всього будинку.  До того ж, необхідно  дотримуватися вимог ДБН В. 2.6-31:2006 «Теплова ізоляція будівель» та забезпечити нормативне значення опору теплопередач зовнішньої стіни і при цьому, зовнішнє утеплення має відповідати вимогам ДБН В 2.6-33:2008 «Конструкції зовнішніх стін із фасадною теплоізоляцією».

Завідувач сектору з питань енергозбереження управління житлово-комунального управління, благоустрою та екології ТМР розповідає, що у місті вже є два будинки, утеплені повністю по всьому периметру.

–           У 2007 році за державні кошти було здійснене утеплення фасаду панельного                    9-типоверхового будинку в межах 5-ти під’їздів на вул. Київській, 12. Вартість даних робіт в той час складала 1,2 млн. грн.  А одне із ОСББ  Тернополя декілька років тому самостійно за власні кошти провело комплексну санацію 2-поверхового будинку по вул. Збаразькій, 29. Окрім утеплення фасаду, було поміняно інженерні мережі та замінено шатрову покрівлю. Враховуючи недоліки, повна термомодернізація будинку є більш  ефективною, аніж часткова-точкова, але тут вже основна проблема – банальна відсутність коштів. Вирішувати комплексно дану проблематику найпростіше в будинках, які вже самоорганізувались в ОСББ або ОСН шляхом укладення енергосервісних договорів із інвестором або на умовах співфінансування із бюджетами всіх рівнів. При цьому, кошти із місцевого бюджету можуть виділятись першочергово на основі дефектних актів у яких є підтвердження промерзання зовнішніх стін або велика частка відпалої фасадної плитки.

Загалом стресова ситуація, яка зараз спостерігається на ринку енергоносіїв в державі, має стати важливим економічним стимулом щодо запровадження енергоощадних заходів. Вважаю також, що у даній ситуації треба залишатись оптимістами, адже наші сусіди поляки і прибалти вже пройшли даний шлях і мають дуже багато напрацювань.

До слова зараз на контролі управління перебуває доручення міського голови щодо підготовки проекту програми з енергоефективності та утеплення будинків. Будемо раді за рекомендації, побажання, зауваження та пропозиції у розгляді даного питання серед користувачів соціальних мереж або ж на адресу управління – вул. Коперника, 1 gkge@ukr.net, тел. 528314

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР