Дванадцятого березня в управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР відбулася нарада щодо проведення двомісячника благоустрою в частині озеленення під головуванням начальника управління Олега Соколовського. Висадження зелених насаджень – пріоритетний напрямок цьогорічного двомісячника, зазначив він. За його словами, насадження у Тернополі вимагають заміни, адже вони були висаджені приблизно в один час, відтак і постаріли одночасно.
– «Тернопіль – найзеленіше місто». Саме під таким гаслом, ініційованим міським головою, ми приступаємо до роботи. Основним завданням на найближчий час є висаджування максимальної кількості насаджень (дерев та чагарників), а також відновлення газонів. Але просимо зауважити, що потрібно висаджувати дерева паркоутворюючі, а не лісоутворюючі , адже у відповідності до «Концепції озеленення» у місті повинні рости дерева з стержневою системою, а не з мичкуватою або радіальною, яка знищуватиме все довкола, – наголосив Олег Соколовський.
Головний спеціаліст – ландшафтник відділу благоустрою та екології управління житлово- комунального господарства, благоустрою та екології ТМР Світлана Молодецька зауважила, що перевага надається насадженням хвойних порід, які у поєднанні із листяними породами створюють шумоізоляційний бар’єр. Також фахівець порадила учасникам двомісячника шукати для висаджування низькорослі породи, і при цьому не забувати про дотримання ДБН – садити дерева можна не менше, ніж за 5 метрів від зовнішніх стін будівель і споруд, і не менше, ніж 2 метри до комунікацій. Світлана Молодецька порадила балансоутримувачам відновлювати газонне покриття на прибудинкових територіях, яке часто пошкоджується власниками автомобілів, хоча виконує важливу фотосинтезуючу функцію завдяки значній площі покриття.
Присутній під час наради ландшафтний архітектор Руслан Черній констактував, що жодне місто України не має комплексного підходу до озеленення, за кордоном – таких міст небагато. Відтак Тернопіль – єдине місто в Україні, яке має концепцію озеленення.
- Концепцію треба втілювати у життя, враховуючи ті фактори, які ми спостерігаємо в навколишньому середовищі. Зокрема мова йде про зміни клімату, антропогенний фактор, зниження рівня ґрунтових вод… Але є особливості, притаманні саме нашому місту. Тернопіль має специфічне географічне положення, через високу вологість його ще називали «місцем заслання». Через вологість та через кардинальні стрибки температури Тернопіль належить до сьомої кліматичної зони. Небагато порід дерев витримує такі особливості, відтак до підбору посадкового матеріалу треба підійти ґрунтовно. Необхідно висаджувати паркоутворюючі дерева, а саме – низькорослі, м’яколисті, з стержневою кореневою системою. Аналіз ґрунтів у клумбах в центрі показав, що ґрунту там нема. Як живуть рослини не відомо. Особливість дерев з стержневою кореневою системою якраз в цьому полягає, що вони ростуть вниз і знайдуть собі потрібну поживу без особливого людського втручання. В той час дерева з мичкуватою або радіальною кореневою системою потребують рясного підливу, і при цьому руйнують фундаменти та комунікації поблизу. Також стержнева коренева система зніме проблему вітровальності дерев. Раджу садити декоративні дерева – квітучі чи з гарним листям. Тернопільські каштани на межі – досліди показали, що ці дерева ще радянської селекції хворіють кількома видами плямистості та гнилі. В умовах міста не можна допустити обробляння їх спеціальними фунгіцидами чи інсектицидами, тому потрібно шукати ті породи дерев, які не піддаються захворюванням. Ми спробували посадити болотний кипарис, катальпу, червонолисті клени, які адаптуються в наших умовах. Щоправда, клени тяжко переносять застойну вологу, яка спостерігається в Тернополі. Цього року плануємо висадити «залізне» або «кам’яне» дерево, а також японський клен та гледичію, – зазначив Руслан Черній.
Фахівці надали присутнім рекомендації щодо вікових та габаритних вимог посадкового матеріалу, а також запропонували виділити ділянки, де можна здійснити висадження дерев, дотримавшись всіх вимог. Відтак, впродовж двомісячника благоустрою Тернопіль вкотре оновиться та зазеленіє. Залишається лише сподіватися, що тернополяни, які викрадали посадковий матеріал у попередні роки, вже наситилися, і висаджені цьогоріч дерева їх не зацікавлять. Те ж саме стосується і вандалів, які особливо агресивно ставляться до щойно висаджених молодих дерев. Відтак, залишається лише сподіватися на свідомість окремих тернополян та робити усе можливе для утримання Файним містом статусу найзеленішого.