18.05.2024 03:22
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Індивідуальне опалення в Тернополі: переваги та недоліки

opalyuvalnyjБув період, коли українці масово почали переходити на індивідуальне поквартирне опалення. Зокрема, у Тернополі з 2004 року по 2010 рік у місті нараховувалося 60 тис. абонентів (після того перестали видавати дозволи), зараз їх кількість зменшилася на 30%. З чим це пов’язано і чому люди почали повертатися до централізованого опалення вирішили проаналізувати представники Громадянської мережі ОПОРА.

«Індивідуальне опалення – дуже вигідна річ, – каже пані Світлана. – Адже ми можемо самостійно контролювати температуру повітря і суттєво економити при оплаті комунальних послуг».

Між тим, споживачів, які перейшли на індивідуальне опалення, турбує питання безпеки. Адже кожен котел, який використовує автономне газове опалення в квартирі, є серйозним обладнанням, що потребує наладки і постійного спостереження за його роботою. Як показує досвід, ніхто не обслуговує котел, за винятком випадків, коли він виходить з ладу. Відтак, левова частка вже встановленого індивідуального обладнання у багатоквартирних житлових будинках – це бомба заповільненої дії.

Крім того, є ще й екологічний аспект. Дуже добре, якщо індивідуальне опалення встановлене в будівлі, що має стару конструкцію – тобто, наявність димаря передбачено. Але в сучасних багатоповерхових будинках такого роду вентиляції немає: вентиляційні канали є тільки на кухні і в санвузлі. А тому продукти згоряння газу виходять через трубу під вікно. А це призводить до того, що гази потрапляють через відкриту кватирку господаря квартири або його сусіда.

Отож, поквартирне автономне газове опалення має ряд переваг, які є корисними для власників такої системи, а також певні недоліки:

  • опалення та наявність гарячої води залежить від газу, тому в разі перебоїв з тиском можуть з’явитися проблеми;
  • на власників чекають додаткові витрати на періодичне обслуговування газового котла, проведення ремонту, чищення димоходу.

«Як правило, всі теплопостачальні організації – противники автономного поквартирного опалення в багатоквартирних будинках, особливо якщо з самого початку дім був розрахований саме на централізоване опалення. Якщо ж хтось із мешканців встановлює автономний котел, це розбалансовує внутрішню систему опалення всього житлового будинку. Що, в свою чергу, порушує гідравлічний баланс. Так виходить, що в деяких квартирах приміщення нагріваються дуже сильно, а в інших – навпаки, холодно. Тому тепловикам доводиться втручатися і налагоджувати систему опалення», – зауважив Павло Савечко, завідувач сектору з питань енергозбереження управління ЖКГ.

Наразі, відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року, №630, дозволено відключати житлові будинки в цілому. Кожен власник квартири не може самостійно відокремитися від інших. Але якщо всі ваші сусіди бажають відокремитися, можна здійснити капітальну реконструкцію будинку – обладнати димоходи та внутрішньобудинкові газопроводи, повністю змінити систему опалення. Це серйозне рішення, що вимагає великих витрат, але натомість у кожного мешканця буде власний котел.

Ще один варіант, як на мене, найперспективніший, – це монтаж котельні, або, іншими словами, створення індивідуального пункту теплопостачання.

Індивідуальні теплові пункти (ІТП) – це комплекс пристроїв, розташованих у відокремленому приміщенні, призначений для розподілу тепла, що надходить з теплової мережі до системи опалення, вентиляції або гарячого водопостачання житлових або виробничих приміщень відповідно до встановлених для них видом і параметрами теплоносія.

Тобто, буде один потужний котел, для нього – спеціальна кімната. Мешканцям належить тільки реконструювати опалення під цей вид системи і поставити лічильники. Хоч повної автономії тут не буде, але основні переваги очевидні: ви самостійно ставите температурний режим і платите тільки за те, що напалили. Крім того, відбувається цілодобова подача гарячої води.

ІТП простий в обслуговуванні та експлуатації, скорочує витрату паливних ресурсів та знижує викиди шкідливих речовин в атмосферу.

Успішним прикладом ІТП в Тернополі можна назвати будинок на Лук’яновича, 1. Ця п’ятиповерхівка – перший у місті житловий будинок, у якому встановили тепловий пункт погодного регулювання. І сьогодні у його дієвості жителі квартир уже переконалися.

«За жовтень місяць ми зекономили трошки більше 60%. Ми заплатили 4 грн 42 коп. за метр квадратний. Лише за 4 місяці опалювального сезону 2015-2016 рр. економія становила 27,5 грн за 1 кв. м. ІТП дозволяє жителям самостійно визначати зручні години для обігріву приміщень. Ми врахували час, коли мешканці переважно вдома і коли більшість відсутні, і відкорегували, що з 5:30 до 8:00 ранку та з 17:00 до 22:00 – час пік, тому в цей період подається більше тепла в помешкання», – розповідає голова правління ОСББ цього будинку Леся Волянська.

Перші результати жителі дому на Лук’яновича, 1 вже змогли побачити. Сума, яку вони заплатили, а саме 30% з кожного квадратного метру відповідно до програми енергозбереження та термомодернізації, – вже майже окупилася і мешканці дуже задоволені. І це далеко не межа для багатоповерхівок Тернополя, якщо провести усі заходи у комплексі.

Нагадаємо, що тернополяни можуть скористатися компенсацією з державного бюджету по програмі «теплих» кредитів для термомодернізації багатоповерхових будинків.

 

 

 

Підготувала Наталія Радковська

Регіональний прес-секретар житлово-комунальних

та енергетичних програм

Громадянської мережі ОПОРА