04.05.2024 08:18
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Фахівці відділу благоустрою та екології управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології пояснили, чому у Тернополі не використовують гравію для посипання вулиць

На сторінці управління житлово-комунального господарства у «Фейсбуці» читачі цікавилися, чому у Тернополі не використовують для посипання доріг дрібний гравій. Мовляв, так роблять у Європі. Відповідь на дане питання дали фахівці відділу благоустрою та екології управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології.

Досвід посипання доріг та тротуарів гравієм є у Вінниці. Кар’єри з видобутку даної породи знаходяться відносно недалеко від даного міста, відтак вінничани мали змогу оцінити переваги даного матеріалу.  Попри ціну, вищу від вартості шлаку, дрібний гравій має ряд недоліків. Насамперед, гравій забиває водостічні мережі. Крім того, при посипанні льодової скоринки гравій не має такої здатності зчеплення, як шлак, він легше ковзає та переміщується по вкритій льодом поверхні. Відтак можна сказати, що гравій не є  ефективним при низьких температурах. Крім того, гравій має здатність відскакувати з-під коліс, через що можуть постраждати люди або, приміром, це може призвести до механічних пошкоджень транспорту. Гравій або шлак, як правило, використовується лише тоді, коли дія соляної суміші перестає бути ефективною (при -10 °С…-15 °С). Однак, шлак, маючи голкоподібну структуру, легко проникає у верхні шари льоду та забезпечує значно безпечніше пересування людей та транспорту. У першу чергу, як правило, посипаються тротуари та ухили проїзної частини.

Як нам відомо, у Вінниці, попри близькість до кар’єрів, також планують перейти на використання шлаку для посипання. Якщо співставити показники ціна-якість (вартість гравію значно вища від вартості шлаку, а також висока вартість доставки даного матеріалу), то шлак є найоптимальнішим варіантом, і саме тому його застосовують для посипання у Тернополі. До слова, у Європі використовують ряд цікавих практик, зокрема облаштовують дороги з підігрівом. Однак, чи потрібні Тернополю європейські практики – залишається лише здогадуватися. Якщо взяти до уваги такий показник, як кількість викрадених тернополянами саджанців дерев, то, очевидно, що до Європи нам ще дуже далеко. І веде до неї, на жаль, не дорога, посипана дрібним гравієм.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР