30.04.2024 13:43
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Фахівці Світового Банку перебувають із офіційним робочим візитом у Тернополі

bank (1)Фахівці центрального офісу Світового Банку із Вашингтону перебувають із офіційним робочим візитом у Тернополі у рамках програми «Енергетична трансформація українських міст». У рамках цього проекту 23 березня фахівці Світового Банку провели завершальний консультаційний семінар програми, під час якого надали об’єктивну оцінку ефективності використання енергетичних ресурсів житлового фонду та об’єктів соціальної інфраструктури Тернополя, а також запропонували шляхи вирішення актуальних проблем міста на шляху до енергоефективності.

Фенг Ліу провідний спеціаліст із енергозбереження (WB, Вашингтон) під час семінару зазначив:

Сьогодні ми хочемо дійти до висновку щодо того, як буде працювати цей бізнес-план, як буде проходити його розвиток, як він буде практично втілюватись. Ми хочемо сьогодні зосередити нашу увагу на бізнес-моделі, як буде відбуватись фінансування проектів енергоефективності бюджетних установ. В результаті нашої кількамісячної співпраці наша команда вже має кінцеву пропозицію щодо того, як буде працювати револьверний фонд енергосервісу у місті і щодо бізнес-моделі компанії енергоефективності міста Тернопіль.

У Тернополі представники Світового банку презентували бізнес-план для дочірнього підприємства «Тернопіль ЕСКО» та створення «револьверного фонду» (автоматично поновлювального фонду), з якого буде здійснюватися фінансування енергоефективних заходів у місті, розповідає заступник міського голови Владислав Стемковський.

– Фактично, фахівці представили проект на базі українського законодавства, проте за прикладом діяльності європейських міст запропонували впровадити у Тернополі енергоефективну модель енергосервісної компанії з діяльністю фонду енергоефективності та комунального підприємства ЕСКО, – каже Владислав Стемковський. – Представники банку впродовж півтора року проводили енергоаудит у шістьох секторах Тернополя – це поводження з твердими побутовими відходами, водо- та теплопостачання, обстежували громадські будівлі, вуличне освітлення та транспорт. Свій бізнес-план для міста вони представили на основі отриманих даних.

Наступними кроками у роботі міської ради буде перехід до впровадження енергоефективних заходів у Тернополі, зокрема термомодернізації дитсадків, шкіл та лікарень.

– В нас в сукупності є близько восьми десятків шкіл і садочків, і ми можемо охопити стовідсотково всі школи і всі садочки та отримати комплексний ефект  по місту. Якщо в нас освітня сфера витрачає в рік порядком 45-50 мільйонів гривень на потреби енергоносіїв закладів, то ми можемо скоротити цю суму в два рази, при тому якість послуг підняти, – зазначає заступник міського голови Тернополя Владислав Стемковський.

Павло Савечко, завідувач сектору з питань енергозабезпечення управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР зазначив, що зараз випала хороша нагода позбутися “радянського спадку”:

– Україна на сьогоднішній день, на жаль, в цьому сегменті по споживанню має найгірші показники в Європі. Це є спадок Радянського союзу. Але зараз ми маємо шанс зробити глибоку термомодернізацію, для початку – закладів освіти і науки. В один квадратний метр опалювальної площі треба вкласти близько 110 євро. У гривнях – це 3 тисячі 300 гривень для того, щоби зробити повністю модернізацію наших закладів.

Нагадаємо, що проект Світового банку «Енергетична трансформація українських міст» стартував у листопаді 2014 року, коли дана організація обрала три міста в Україні – Київ, Кам’янець-Подільськ та Тернопіль, які, на їх думку, найбільш готові до впровадження нових технологій енергозбереження. За кошти банку іноземні фахівці проводили енергоаудит об’єктів житлово-комунального та соціального фонду міста, проаналізували енергетичний потенціал Тернополя та визначили пріоритетні напрямки термомодернізації. Проект завершився наприкінці 2015 року і, згідно з висновками Світового банку, вони продовжили співпрацю надалі лише із Тернополем.

Сьогодні є усі передумови, щоб поступово розпочинати термомодернізацію у закладах бюджетної сфери. Місто самостійно розпочало ці заходи ще у 2011 році, коли усі школи та дитсадки міста були обладнані індивідуально-тепловими пунктами, завдяки чому ці заклади тепер економлять до 15% тепла. Відтак, повна термомодернізація таких закладів дасть можливість одночасно зменшити споживання тепла та підвищити якість послуг.

Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР