02.05.2024 12:08
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Через різке зростання вартості електроенергії водоканали України опинилися в складній ситуації

Екстрене засідання Ради директорів водоканалів України ініціювала Асоціація “Укрводоканалекологія”. Відбудеться воно 17 грудня в Черкасах. Значне підвищення вартості електроенергії спричинило вкрай складну ситуацію для підприємств галузі, тож керівники шукатимуть шляхи її розв’язання.

Упродовж року, що минає, вартість електроенергії для промислових споживачів зросла в 1,6 раза. У собівартості послуг, що надають підприємства водопровідно-каналізаційної галузі, складова електроенергії становить близько 30-40 %. Вартість електроенергії для водоканалів України сьогодні майже найвища у Європі, водночас вартість послуг з водопостачання майже втричі нижча від європейської. Крім того, з 1 січня 2022 року на 20 % зросте вартість передачі та розподілу електроенергії.

Разом з тим у зв’язку зі змінами, внесеними до Податкового кодексу України, більш, ніж удвічі зросли ставки податку на спеціальне водокористування та екологічного податку, що теж впливає на формування тарифів на послуги з водопостачання й водовідведення.

Водночас у тарифах на послуги не передбачено підвищення заробітної плати працівників хоча б на рівень інфляції, не кажучи вже про зростання вартості споживчого кошика. На підприємствах галузі спостерігається значна плинність кадрів, середній вік працівників перевищує 50 років, при тому, що більшість професій – підвищеної небезпеки і літнім людям працювати не тільки складно, але й небезпечно.

На 2022 рік для завершення проєкту “Розвиток міської інфраструктури-2”, що триває упродовж 7 років, з формальних причин Міністерство фінансів узгодило видатки на практично виконані роботи в розмірі близько 900 млн грн замість 3,5 млрд грн. Варто зазначити, що необхідні кошти не виділяються з Державного бюджету, оскільки проєкт фінансує Світовий банк.

“Незважаючи на неодноразові звернення Асоціації  «Укрводоканалекологія» до різних гілок влади – Президента України, Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, народних депутатів України – стосовно впливу різкого збільшення вартості електроенергії на економічний стан підприємств галузі, в порушення закону, НКРЕКП оприлюднила структуру тарифів на 2022 рік із значними збитками для підприємств, що надають послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, – зазначає директор з інформаційної політики Асоціації Вікторія Яковлєва. – Таким чином, без термінового втручання держави у регулювання тарифних питань водоканалам найближчим часом можуть припинити електропостачання, що призведе до екологічної катастрофи, оскільки неможливо уявити зупинення каналізаційних насосних станцій та очисних споруд…”.

www.vodokanal.te.ua