22.11.2024 11:57
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

АМУ звернулася до Прем’єр-міністра щодо вирішення проблем підприємств водопостачання та водовідведення, які виникли через запуск оптового ринку електроенергії

До Асоціації міст України надходять численні звернення органів місцевого самоврядування і комунальних підприємств водопостачання та водовідведення з приводу проблем, спричинених запуском 1 липня 2019 року оптового ринку електричної енергії. АМУ зазначає, що це процес супроводжується стрімким зростання вартості електричної енергії на 20-25 %. В той же час, із введенням 1 травня 2019 року в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги», заблокована можливість перегляду (коригування) тарифів на комунальні послуги (Законом передбачається можливість застосування нових тарифів на комунальні послуги лише після того, як споживачі протягом року визначаться з моделлю договірних відносин надання послуг). А отже, підприємства водопостачання та водовідведення не мають можливість компенсувати збитки від зростання вартості енергоносія через механізм приведення тарифів до економічно обґрунтованих і змушені в черговий раз звертатися до органів місцевого самоврядування з проханням надати фінансову підтримку для забезпечення діяльності підприємств.
Ці та інші, викладені у листі АМУ, проблеми суттєво ускладнюють фінансово-економічний стан підприємств водопостачання та водовідведення, змушуючи органи місцевого самоврядування фінансово підтримувати їх за рахунок скорочення видатків на інші сфери, у тому числі й соціальну.
Асоціація міст України просить Главу Уряду втрутитися у вирішення проблем підприємств водопостачання і водовідведення, підтримати зусилля органів місцевого самоврядування по забезпеченню їх стабільної діяльності:
  • доручити Антимонопольному комітету України проаналізувати причини суттєвого зростання вартості електроенергії після запуску роздрібного та оптового ринку електричної енергії, а також небаланс попиту та пропозицій у нічний час на «ринку на добу наперед»;
  • скоординувати діяльність центральних органів виконавчої влади з метою вирішення проблем постачання  електричної енергії підприємствам водопостачання та водовідведення.
АМУ нагадує, що запуск 1 січня 2019 року роздрібного ринку електричної енергії також супроводжувався низкою проблем, які органам місцевого самоврядування довелося вирішувати задля забезпечення повноцінного функціонування житлово-комунальної та іншої інфраструктури населених пунктів. У першу чергу, це проблеми підвищення вартості електроенергії в середньому на 10 %, а також небажання постачальників електричної енергії приймати участь у відкритих торгах з її закупівлі. Лише завдяки фінансовій підтримці з місцевих бюджетів та переспрямуванню коштів з інвестиційних програм комунальним підприємствам водопостачання та водовідведення вдалося забезпечити повноцінне надання послуг споживачам.