21.11.2024 13:43
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Сучасне вуличне освітлення в Україні має бути енергоекономічним, – Парцхаладзе

У нових ДБН «Природне та штучне освітлення» прописано рекомендаційну вимогу – враховувати енергоекономічність світильників при їх встановленні у вуличному освітленні населених пунктів. Крім цього, унормовано можливість використання світлодіодних ламп як для освітлення вулиць і проїздів, так і для самих будівель. Норми вступили в дію з 1 березня цього року.

Про це повідомив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

«Ефективне використання енергії і економія на витратах – один з важливих принципів, за яким живе вся Європа. І нам дуже потрібно продовжувати надалі переймати цей позитивний досвід. Адже за підрахунками експертів сьогодні Україна витрачає майже в 2 рази більше коштів на вуличне освітлення, ніж країни Європи. Це потрібно змінювати і впроваджувати сучасні та ефективні рішення для підвищення енергоекономічності освітлення. Наприклад, використовувати світлодіоди. У новому ДБН щодо освітлення ми унормували це питання та врегулювали можливість їх використання як у будинках, так і для вуличного освітлення», – сказав він.

Відтак, згідно з ДБН, під час проектування установок зовнішнього освітлення особливу увагу слід приділяти оптимізації вибору й розміщенню освітлювальних приладів з найповнішим врахуванням їхнього світлорозподілу. Критерієм оптимізації проектного рішення є енергоекономічність – мінімум потужності освітлювальної установки при забезпеченні нормованих кількісних і якісних показників освітлення.

При цьому, у нічний час не допускається частково відключати світильники, якщо вони розташовані лише в одному ряду і лише по одному світильнику на опорі.

Також у нових нормах прописано, що при розміщенні світильників необхідно враховувати можливість зручного під’їзду для монтажу й підтримання експлуатаційної придатності.

ДБН «Природне і штучне освітлення» розроблені фахівцями ТОВ «КИЇВПРОМЕЛЕКТРОПРОЕКТ» на заміну ДБН 2006 року.

Його норми поширюються на проектування освітлення приміщень у житлових, цивільних, промислових будівлях і спорудах, на територіях промислових та сільськогосподарських підприємств, зовнішнього освітлення населених пунктів, у тому числі, вулиць, доріг, парків, пляжів, фасадів будівель, прибудинкових територій, дитячих майданчиків тощо.

Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

www.minregion.gov.ua