Зростання мінімальної заробітної плати наразі не відзначилося позитивно на рівні життя населення. Стрімко підскочили ціни на товари та послуги, зокрема – й на комунальні. Керівники підприємств, що обслуговують будинки і споруди та прибудинкові території вже провели розрахунок коефіцієнта зміни витрат проведений до «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011 року і у разі затвердження його виконавчим комітетом становитиме 1,85. Питання підвищення квартплати обговорювалося під час двох комісій з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та екології, також розрахунки підприємств надані для розгляду в управління економіки. Виходячи з ініціативи уряду, двірникам вже в січні мали підвищити заробітну плату майже вдвічі. Оскільки за січень підприємства вже оплачуватимуть працю своїх робітників за новими нормами, а тарифи ще не зросли, то різниця відобразиться збитковістю на обслуговуючих підприємствах.
У сусідніх областях також обговорюють ймовірність суттєвого підняття квартплати та вартості вивезення ТПВ. Раніше ми вже пропонували нашим читачам ознайомитися із порівняльними таблицями вартості утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і вартості вивезення ТПВ по регіонах.
Через необхідність вдвічі підвищувати заробітну плату працівникам житлово-комунальної галузі лихоманить всю Україну. Втім, недотримання вимоги уряду щодо підняття заробітної плати до передбаченого державою мінімуму, тягне за собою непомірні штрафи і кримінальну відповідальність. Тому в деяких містах рішення вже прийняте, а в інших, зокрема у Тернополі, рішення прийматимуть вже найближчим часом. Цей процес незворотній, каже директор ПП «Східний масив» Михайло Дереворіз.
– Закон України про державний бюджет на 2017 рік, який передбачає мінімальну заробітну плату в розмірі 3 200 гривень, вже прийнятий. У нашому тарифі, який був відкоригований в 2015 році, закладена мінімальна заробітна плата у розмірі 1 218 гривень. В грудні 2016 року вона вже становила 1600 гривень, а от з січня – підвищена вдвічі. Відхилення від закладеної у тарифі становить 263 відсотки. Це – основний фактор, який тягне за собою стрімке здорожчання квартплати. Для того, щоб підвищити заробітну плату двірникам, слюсарям, сантехнікам тощо до затребуваного державою мінімуму, необхідно знову відкоригувати тариф. Зауважу, що зарплати адмінперсоналу залишаться на тому рівні, що й були, – розповідає Михайло Дереворіз.
Як зазначає фахівець, одна із основних складових тарифу послуги з утримання будинків та споруд, яка включає в себе освітлення сходових кліток, підвалів та електропостачання ліфтів. Нагадуємо, в діючому тарифі закладена вартість електроенергії 0,63 гривні, а вже від першого січня 2017 року вона становить 1,43 гривні. Нагадаємо, що дворічний графік підвищення тарифів на електроенергію для населення комісія затвердила ще в лютому 2015 року. Відповідно до нього з 1 березня 2017 року підвищила мінімальний тариф на електроенергію для населення до 1,68 грн / кВт.
Очікують на рішення виконавчого комітету щодо коригування тарифу на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і тернопільські ОСББ, адже вимога уряду щодо підвищення мінімальної заробітної плати стосується і їх. Сергій Лупак, керівник громадської спілки «Рада голів ОСББ» зазначає:
– Якщо раніше в нас, наприклад, двірник мав мінімальну зарплату відносно площі, то на даний момент, не дивлячись, яка площа, вона має мати не менше 3200. Є будинки, де велика площа, тобто, можна перекрити видатки, не піднімаючи плати, а є будинки невеличкі. Приміром, один з будинків, де я є головою ОСББ, загальна площа і сума нарахувань на даний момент становить 3 тисячі 500 гривень. Як можна дати двірнику 3200, якщо тоді нічого не лишається на інші роботи?
Як наголошує Сергій Лупак, заробітна плата двірника формується з внесків ОСББ або квартплати мешканців багатоквартирних будинків, що перебувають на балансі обслуговуючих підприємств. Але навіть знайти людину, готову працювати двірником, дуже складно – з такою проблемою зіткнулися чи не всі голови ОСББ. Тому, можливо, підвищення мінімальної заробітної плати допоможе залучити нових людей у галузь.
Яким буде тариф – зараз достеменно не відомо. Кожне об’єднання встановлюватиме тариф індивідуально. Відтак, представники ОСББ, яких в Тернополі, є майже чотири з половиною сотні, також чекають рішення виконавчого комітету, щоб після цього підняти суму внесків. Як зазначає Сергій Лупак, підняти внески в ОСББ можна й без рішення виконавчого комітету, втім, у такому разі пільги та субсидії будуть відшкодовуватися, згідно з Законом, відносно найбільшого рівня внесків, затвердженого на територіальній одиниці, тобто, в місті Тернополі.
– Якщо ми зараз піднімемо до трьох гривень, тоді нам пільги та субсидії будуть відшкодовуватися на рівні 2,44, – пояснює він.
І керівники обслуговуючих підприємств, і голови ОСББ наголошують – для мешканців, які отримують субсидії, жодних змін не відбудеться, адже із збільшенням тарифу автоматично коригується і сума субсидії. Детальніше про особливості формування тарифу дивіться у відео-програми «На часі», що транслюється на телеканалі ТТБ.
Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології ТМР