26.09.2023 17:43
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

У Тернополі – середні по Україні тарифи на водопостачання

Встановлює тарифи на централізоване водопостачання і водовідведення ще з 2010 року центральний орган виконавчої влади — Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Відтоді саме вона, а не міські ради, щорічно затверджує тарифи для 60 найбільших водоканалів України, зокрема і КП «Тернопільводоканал».

На 2022 рік тарифи затверджених для усіх ліцензіатів Нацкомісії коливаються від 18,30 грн до 65,56 грн за кубометр. Для Тернополя вартість послуг становить 36,70 грн. Справді, ця сума – практично середній тариф по Україні. Проте, слід враховувати специфіку кожного регіону та конкретного підприємства. Наприклад, для тернополян вода подається лише з підземних водозаборів, виключно зі свердловин і повністю відповідає усім вимогам до призначеної для споживання питної води.

Це збільшує витрати «Тернопільводоканалу» на електроенергію. Ця вода на шляху до осель тернополян долає кілька етапів, на кожному з яких потрібне електроживлення — для підняття води з артезіанських свердловин, перекачування з водозаборів у місто тощо. Тобто, фактично половина тарифу припадає на вартість електроенергії. Натомість більшість водоканалів інших обласних центрів використовують поверхневі води. Ті ж Чернівці й Івано-Франківськ, а також Київ, Черкаси, Кропивницький та інші беруть воду з річок, тому витрат на підняття води з глибини уникають. Навіть рельєф місцевості суттєво збільшує споживання електроенергії КП «Тернопільводоканал», адже в місті та на околицях є значні перепади висот.

Щодо абонентської плати, що з’явилася у платіжках тернополян окремим рядком. Ця сума впродовж попередніх років сумувалася у собівартості послуг. Тепер же собівартість послуг на цю суму абонентської плати зменшено, і виведено окремим рядком в платіжках на виконання Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Тарифи «Тернопільводоканалу» не тільки забезпечують стабільну поточну діяльність підприємства. У них закладено й інвестиційну складову. Саме вона дозволяє в останні роки реалізовувати цілу низку важливих проєктів — будівництво станції знезалізнення води, реконструкцію Верхньо-Івачівського водозабору, каналізаційних насосних станцій, триває оптимізація й заміна мереж водопостачання і водовідведення. Увесь цей комплекс робіт спрямований на головне — покращити якість води для тернополян і мінімізувати аварії на водопроводах.

Частина ж тих водоканалів, що поки мають нижчі тарифи, не працюють на перспективу. Їхні втрати понаднормативні, а тарифи – не здатні покрити ці збитки. Відтак, такі підприємства просто дотують з міських бюджетів їх міст. Кошти ж з міського бюджету Тернополя спрямовуються на проведення робіт з благоустрою, допомоги тим, хто потребує та фінансування інших важливих для життєдіяльності міста потреб.