24.05.2022 02:54
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Старі тополі поблизу острова “Чайка” замінять на катальпи

Старі тополі, висаджені понад п’ятдесят років тому поблизу острова “Чайка” у парку імен Тараса Шевченка на ділянці від дитячого майданчика до алеї в напрямкудо пам’ятника С. Бандери) буде видалено. Роботи з видалення старих дерев розпочнуться вже сьогодні. Натомість будуть висаджені молоді катальпи у рамках започаткованого в минулих роках у Тернополі екологічного вектору під назвою «Перетворимо тополину пісню у катальповий рай».

Тернопіль – це район підвищеної вологості. – зазначив начальник управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології міськради Олег Соколовський. – Для того, щоб отримати тінь та зменшити вологість насаджуються у Тернополі  дерева з великою листковою площею – катальпи.

До слова, “тополина пісня” цьогоріч особливо дошкулила тернополянам. Пух, якого було надзвичайно багато на вулицях міста, став справжнім випробуванням для людей, які страждають алергією. Він вважається одним з найбільш активних алергенів і доставляє людям безліч незручностей. Чому ж у Тернополі стільки тополь? У радянські часи дуже оперативно будували цілі мікрорайони і через брак посадкового матеріалу швидко озеленити ці бетонні джунглі могли тільки тополі. Крім того у швидкого зростання є і зворотна сторона. Пух це “побічний” продукт, якщо можна так висловитися. У тополі є жіночі і чоловічі рослини. Пух дають тільки жіночі рослини, тому в озелененні потрібно використовувати тільки чоловічі екземпляри. Для цього існують спеціальні сорти тополь. До мінусів можна віднести недовговічність і крихкість рослин, які 30-40 років вже треба прибирати.

На зміну старим тополям прийдуть катальпи. Катальпа – дивовижне листопадне дерево. Своє листя розпускає досить пізньою весною, вкриваючи зеленим покривалом гарні білі квіти. Довгі плоди, у формі стручків висять довгий період на дереві, роблячи його ще більш незвичним. Катальпа видає солодкий запах, порівнянний з ваніллю, медом і ароматом жасмину.

Незвичайний зовнішній вигляд катальпи вносить в ландшафтний дизайн гарний південний колорит. Але перевагою цього дерева є не тільки його екзотичний вигляд. Катальпи здатні зберігати свою декоративність протягом усього сезону вегетації. Ще одна відмінність катальпи від більшості дерев полягає в тому, що восени вона практично не жовтіє і скидає зелене листя при термічних показниках – нижче нуля.  Багато населених пунктів і великі міста озеленюють цим видом рослини. Особливо часто можна побачити у містах, розташованих на морських узбережжях.

Цікаво знати: Єдина катальпа, що є в Україні під охороною, знаходиться на Тернопільщині. Це ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Чортківська катальпа”, яка росте у Чорткові, на вул. Шевченка, 23. Дерево має обіймище стовбура на висоті 0,5 м — 110 см, діаметр — 35 см, проекція крони з півночі на південь — 12 м, із заходу на схід — 10 м. Історія дерева невідома, воно єдине у Чорткові, має науково-пізнавальну та естетичну цінність. Перебуває у відані Чортківської міської ради.

Тернопіль житлово-комунальний