24.09.2021 22:09
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Підсумки Секції АМУ з питань житлово-комунального господарства у Тернополі

17-18 травня в Тернополі відбулося засідання Секції АМУ з питань житлово-комунального господарства, у якому взяли участь 38 представників органів місцевого самоврядування з 15 областей України – міські голови, їх заступники, керівники профільних управлінь та інші посадові особи органів місцевого самоврядування, представники Тернопільського регіонального відділення АМУ. Захід проводився Асоціацією міст України в рамках реалізації Проекту USAID«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).  Модерував засідання Секції аналітик АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник.
Відкрили засідання  та звернулися з привітальним словом до учасників заступник Тернопільського міського голови Владислав Стемковський та заступник Криворізького міського голови, Голова Секції АМУ з питань ЖКГ Олександр Катриченко. Після цього аналітик АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник охарактеризував головні виклики сьогодення у сфері ЖКГ. «Модернізація системи централізованого теплопостачання міста Тернополя» – у презентації заступник Тернопільського міського голови Владислав Стемковський продемонстрував успішний досвід міста в реалізації масштабних та системних змін в житлово-комунальному господарстві міста. В свою чергу, заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко поділився якісним та тривалим у часі досвідом міста Кривий Ріг в підтримці формування інституцій самостійних співвласників багатоквартирних будинків. Його презентація «Реалізація в місті Кривий Ріг програм, спрямованих на підтримку власників житла в багатоквартирних будинках», як і презентація попереднього доповідача, викликала активне обговорення та багато практичних запитань. По закінченню дискусії учасники засідання ознайомилися з презентацією «Досвід термомодернізації будівель громадського сектору та житлового фонду», з якою виступив завідувач сектору з питань енергозбереження Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради Павло Савечко. Після невеликої перерви, своєбачення державної політики тарифоутворення у галузі теплопостачання висловив Володимир Онишків, заступник директора з економічних питань КП «Тернопільміськтеплокомуненерго».
Далі учасники Секції перейшли до обговорення нормативно-правових актів, розроблення та прийняття яких передбачено Законами України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги». Одним з важливих проектів нормативно-правових актів, які матимуть суттєвий вплив на надання мешканцям багатоквартирних будинків послуги з управління, є проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком». Тому з обговорення саме цього проекту почав заступник Криворізького міського голови Олександр Катриченко. Активну участь в обговоренні проекту прийняли заступник Тернопільського міського голови Владислав Стемковський  та начальник Управління розвитку житлово-комунального господарства Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА Віра Радченко. За результатами обговорення проекту представники органів місцевого самоврядування визначилися, що функція органів місцевого самоврядування повинна обмежитися проведенням конкурсу з визначення управителя, а далі переможець конкурсу укладає індивідуальні договори з співвласниками будівлі.  Під час активної дискусії з приводу цього та інших проектів нормативно-правових актів, підготованих на виконання зазначених вже законів, учасники Секції прийшли до висновку про необхідність відтермінування введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та відтермінування штрафних санкцій, передбачених Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Така позиція обґрунтована відсутністю необхідних підзаконних актів, за якими необхідно було б норми законів. Окрім того, для забезпечення реалізації норм законів, на підставі прийнятих підзаконних актів, органи місцевого самоврядування повинні розробити та прийняти ряд місцевих актів. У свою чергу підприємства – надавачі послуг, після прийняття підзаконних актів повинні забезпечити проведення ряду дій та заходів. Таким чином, в силу наведених причин навіть після прийняття підзаконної нормативної бази, протягом тривалого часу окремі норми законів не зможуть виконуватися. Враховуючи зазначене, учасники Секції прийняли Звернення до Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства з проханням підтримати пропозицію щодо відтермінування введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та відтермінування штрафних санкцій, передбачених Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». До речі, ще одним аргументом на користь необхідності відтермінування штрафних санкцій стало те, що на сьогодні у підприємств тепло- та водопостачання відсутні кошти на встановлення приладів комерційного обліку, орієнтовна вартість таких робіт складає 4,5 млрд грн.
Під час другого дня роботи Секції АМУ з питань житлово-комунального господарства її учасники вивчали практичний досвід роботи Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, комунальних підприємств «Тернопільміськтеплокомуненерго» та «Тернопільводоканал». Так під час візиту на котельню КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» представники органів місцевого самоврядування оглянули встановлені нещодавно енергоефективні насоси, які дають можливість економити на електроенергії до 700 тис грн на рік.  Учасники Секції ознайомились з встановленим в багатоквартирному будинку індивідуальним тепловим пунктом, а під час огляду термомодернізованого багатоквартирного житлового будинку поспілкувалися з головою ОСББ, яка поділилася досвідом стимулювання  співвласників будинку до здійснення енергоефективних заходів. Побувавши на новозбудованій котельні, що працює на місцевому торфі, учасники завершили засідання секції на КП «Тернопільводоканал», де директор підприємства Володимир Кузьма виступив перед ними з презентацією «Впровадження енергозберігаючих заходів».