03.07.2022 21:31
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Від сьогоднішнього дня авто можуть евакуювати, якщо воно перешкоджає роботі снігоприбирального та іншого комунального транспорту

27 вересня набирає чинності закон №5364 про реформи у сфері паркування автомобілів. Сума штрафів за порушення правил зупинки і стоянки суттєво не зросте, проте добряче зміниться механізм притягнення до відповідальності. Зокрема, тепер вас можуть визнати правопорушником автоматично, а ваша присутність – зовсім не обов’язкова.

Нові правила паркування в Україні: які вони?

Закон передбачає всі випадки паркування, які перешкоджають руху або створюють загрозу безпеці, і дає повноваження евакуювати машину на штрафмайданчик. Як правило, машини евакуюють через порушення правил дорожнього руху, зокрема, паркування не в належному місці або через потрапляння у ДТП.

Автівку також заберуть на штрафмайданчик, якщо її припаркували:

  • на проїзній частині у другому чи третому ряді;
  • у місцях зупинки або стоянки, заборонених Правилами дорожнього руху України, що унеможливлює рух іншого транспорту або заважає руху пішоходів;
  • на виділеній смузі для громадського транспорту або велодоріжці.

Також ваше авто евакуюють, якщо воно перешкоджає руху або роботі снігоприбирального та іншого комунального транспорту у разі запровадження надзвичайного стану або у разі оголошення окремої місцевості зоною надзвичайної екологічної ситуації.

Якщо транспортний засіб порушує схему паркування – блокуючи проїзд по двох або більше смугах руху – його доведеться шукати на штрафмайданчику.

Як доводитимуть порушення?

Доказом порушення буде як автоматична фото- і відеофіксація, так і зйомка в ручному режимі.

Нові правила змусять поліцейських та інспекторів з паркування фіксувати неправильно припарковані авто на фото- і відеокамери через спеціальні програми, де автоматично відображається місце, час, дата і GPS-координати автомобіля.

За словами юриста Володимира Караєва, закон не вступить в дію з першого ж дня, бо з фіксацією відбудеться затримка.

Фіксуючі техзасоби мають бути сертифіковані і перевірені. А сертифікувати їх можна лише на основі держстандарту. Старий держстандарт вже не діє, а новий ще не діє. Ясно, що 27 вересня ще ніц не запрацює, а от через місяць – вкінці жовтня закон почне діяти на практиці, – вважає юрист.

Новацією є й те, що тепер штрафуватимуть не водіїв, а власників автівок. Але закон передбачає випадки, коли водії, за якими зареєстрований транспортний засіб, можуть уникнути відповідальності. По-перше, якщо вашу автівку просто вкрали й припаркували не там, де потрібно. По-друге, якщо ваша автівка – не ваша, себто якщо власник передав право керування автомобілем іншому в законний спосіб.

Якщо я – власник авто і довірив комусь керування, а штраф виписують не на водія, який порушив, а на мене… Звісно, я заперечуватиму! Тому ми отримаємо велику судову практику з цього питання. Безсумнівно, люди звертатимуться до суду. Підстави дає конституція, у якій чітко сказано, що в нас юридична відповідальність має індивідуальний характер, – коментує експерт.

Як інформуватимуть?

Якщо раніше “героям” парковки залишали на лобовому склі правила паркування, то новий закон дозволяє залишати там копії постанов про штраф за неправильне паркування.

Інформуватимуть про накладений штраф через смс на мобільний телефон та електронну пошту. Також постанови про штраф надходитимуть рекомендованим листом.

Чи зростуть штрафи?

Важлива новація – прив’язка штрафу не до неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, як це було раніше, а до вартості години паркування. Щоправда, сума штрафів від цього суттєво не зросте.

Зараз штраф за несплату вартості послуг з користування паркувальним майданчиком за кожну добу користування становить від 8 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 грн) – від 136 до 204 гривень.

А за новим законом штраф за це буде в 20-кратному розмірі від вартості однієї години послуги з користування тим майданчиком, на якому перебуває машина в момент порушення. Зокрема, у Києві діють три різних тарифи з оплати вартості паркування залежно від розташування майданчика – 5, 7 або 10 гривень за одну годину. Тому штраф коливатиметься від 100 до 200 грн у Києві.

Цікаво, що штрафи за неправильне паркування реально низькі. Так, якщо сплатити штраф протягом 10 банківських днів, за новим законом отримаєте знижку у розмірі 50% від суми. Відтак максимальний штраф у Києві, у разі його дострокової сплати, становитиме 100 гривень. Проте, якщо не сплачувати штраф протягом місяця, на нього накладуть пропорційну самому штрафу пеню.

Але на ділі вам доведеться викласти чималеньку суму, оплативши ще і послуги евакуатора, і стоянку на штрафмайданчику…

Як притягуватимуть до відповідальності?

Цей механізм також зміниться. Відтепер автомобіль затримають на штрафмайданчику і проінформують про це підрозділ Нацполіції. А також передадуть копам всі дані – час затримання та місце, куди евакуйовано автівку.

Цю інформацію розміщуватимуть і на сайті КП “Київтранспарксервіс”. Повернути транспортний засіб можна буде лише після сплати штрафу. Окрім того, порушників змусять сплачувати і вартість послуги із транспортування і зберігання автівки на штрафмайданчику.

Хто і як штрафуватиме?

За новим законом займатись порушниками будуть не лише патрульні поліцейські, а й інспектори з паркування. Саме вони розглядатимуть справу про незаконне паркування, виписуватимуть штрафи і тимчасово затримуватимуть машину.

24tv.ua