28.09.2022 21:30
eps_banner
АКТУАЛЬНО:

Встановлення вузлів комерційного обліку відбуватиметься за рахунок Інвестиційної програми

З огляду на те, що “Повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку”, розіслані КП “Тернопільводоканал, викликали негативну реакцію серед споживачів, надаємо додаткові роз’яснення з цього приводу.

1. Оснащення багатоквартирних житлових будинків вузлами обліку води не є ініціативою ані Тернопільської міської ради, ані КП “Тернопільводоканал”.

Цього вимагає Закон України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” й передбачає жорсткі санкції до підприємств, які не виконають його до серпня наступного року (згідно з редакцією від 1 травня 2021 року, бо упродовж останніх трьох років його не раз доповнювали й змінювали). Закон, зокрема, спрямований на те, щоб зменшити втрати води, які в Україні, а відповідно — і в Тернополі, величезні.

Згаданий закон зобов’язує водоканали не менш, як за два місяці повідомляти про намір встановлення вузла комерційного обліку (далі – ВКО) та його вартість власникам (співвласникам) будівлі. Порядок інформування затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 444 від 6 червня 2018 року.

2. Позаяк закон зобов’язує повідомляти про вартість встановлення ВКО, у повідомленнях її вказано (вона залежить від діаметру водопроводу, тож може різнитися, але для більшості будинків становить 30 076, 66 грн з ПДВ). Власне, це й викликало сплеск обурення серед споживачів.

Як зазначено вище, Закон “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” неодноразово доповнювався й змінювався. Якщо в перших його редакціях передбачалося встановлення за рахунок внесків споживачів із розтермінуванням оплати на 5 років, то, згідно з редакцією від 1 травня 2021 року, засоби комерційного обліку води встановлюватимуться коштом Інвестиційної програми, яку для КП “Тернопільводоканал” щороку затверджує НКРЕКП.

3. Отже, призначення “Повідомлення про намір встановлення вузла комерційного обліку” — упродовж двох місяців отримати від власників (співвласників) будинку згоду на встановлення ВКО на запропонованих умовах або ж повідомлення про намір самостійно обладнати будівлю таким засобом. У другому випадку параметри ВКО, згідно з законом, потрібно буде узгодити з КП “Тернопільводоканал”.

Варто наголосити, що в законі не йдеться про те, встановлювати чи не встановлювати ВКО. Споживачі визначаються лише з тим, робитиме це підприємство, чи вони самі. Більше того, якщо власники (співвласники) будівлі створюють перешкоди для встановлення ВКО, водоканали можуть вимагати встановлення судами сервітуту (право користування чужим майном) щодо тієї частини будівлі, де доцільно його встановити й обслуговувати (абз.4 п.3 ст. 3 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”).

На сьогодні з 1700 будинків у Тернополі вузлами комерційного обліку не обладнано 458, переважно — малоквартирних (до 10 споживачів).

www.vodokanal.te.ua